Hasco-Lek jest producentem leków, suplementów diety, kosmetyków i wyrobów medycznych. Posiada dwa nowoczesne zakłady produkcyjne we Wrocławiu i w podwrocławskich Siechnicach. Rocznie produkują one ponad 48 milionów opakowań. Agata Noganowicz, Dyrektor ds. Produkcji PPF Hasco-Lek S.A., o procesie i kluczowych momentach w rozwoju produkcji.

Każdego dnia ludzie na całym świecie sięgają po leki, w tym również te produkowane przez Hasco-Lek. Jak wygląda ich produkcja?

Zanim w domowych apteczkach naszych konsumentów znajdą się wytwarzane przez nas produkty, przechodzą one skomplikowany i wieloetapowy proces. Wynika to z wielu przepisów, procedur i regulacji, które obowiązują przy wytwarzaniu produktów leczniczych. Jeśli chodzi o sam proces produkcji, bez wchodzenia w szczegóły wszystkich faz go poprzedzających, za które odpowiadają u nas inne działy i komórki, wygląda on tak, że w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na dobór odpowiednich surowców. Bardzo duży nacisk kładziemy, aby spełniały one określone wymagania i były dobrej jakości. Następnie są one przetwarzane do wybranych postaci farmaceutycznych, tzn. mówiąc prościej: stają się syropem, tabletką, kapsułką, maścią czy czopkiem. Wszystkie etapy produkcji naszych leków, jak również suplementów diety, zachodzą w niezwykle kontrolowanych warunkach, zarówno pod względem higienicznym, jak i procesowym. Jest to gwarancją ich skuteczności i wysokiej jakości. Jednym z wyraźnych przykładów, jak ogromną rolę przywiązujemy do jakości naszych produktów jest m.in. to, że suplementy diety produkujemy w warunkach farmaceutycznych. Konsumenci nawet tego nie wiedzą, że nie jest to normą w branży farmaceutycznej, choć na szczęście powoli staje się coraz bardziej powszechne. My zaś od wielu lat traktujemy to jako nasz standard i nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej.

Ile produktów powstaje w zakładach produkcyjnych Hasco-Lek?

Portfolio Hasco-Lek to już ponad 350 produktów. Posiadamy kilka linii produkcyjnych, które w obu naszych zakładach działają nieprzerwanie przez całą dobę. Tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy ponad 48 milionów opakowań, co statystycznie pokazuje, że w każdym polskim domu znajduje się przynajmniej 1 produkt Hasco-Lek. Jeśli weźmiemy pod uwagę np. zakład w Siechnicach, gdzie powstają syropy, zawiesiny, proszki i maści lecznicze, to w trakcie 8-godzinnej zmiany jesteśmy w stanie rozlać nawet 50 tysięcy, a rocznie około 18 milionów butelek naszych produktów. Markom Hasco-Lek, m.in. takim jak IBUM, Mensil, DIH, Juvit, Hascovir, Ulgix, Mel, ufają już nie tylko miliony Polaków, ale także obywatele ponad 40 krajów na świecie. To ogromna odpowiedzialność i wysiłek setek pracowników, ale też nasz wielki sukces, bo dzięki zaangażowaniu, zdobytemu doświadczeniu i posiadanej wiedzy, możemy dbać o ich zdrowie.

Co jest Państwa najmocniejszą stroną?

Myślę, że jedną z naszych mocnych stron jest ciągłe doskonalenie i szukanie rozwiązań. Rozwój ten pozwala nam wytwarzać produkty wysokiej jakości. Jednocześnie staramy się stale podnosić świadomość osób, które pracują bezpośrednio przy produkcji, by przestrzeganie wysokich wymagań produkcji stawało się ich codziennością. Firmy farmaceutyczne najczęściej kojarzone są niestety z drapieżnym i z niezwykle biznesowym podejściem. Dlatego warto podkreślić, że naszą firmę tworzą i zarządzają nią farmaceuci, a to zupełnie zmienia punkt widzenia i gwarantuje konsumentom troskę i dbałość o jakość oraz najwyższy standard produktów.

Który moment był więc przełomowy dla rozwoju produkcji Hasco-Lek?

Myślę, że rozpoczęcie produkcji kapsułek było jednym z najbardziej przełomowych momentów w rozwoju firmy. Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy wytwarzać kapsułki żelatynowe miękkie metodą wytłaczania matrycowego. Wcześniej w branży farmaceutycznej powszechnie stosowane były kapsułki wytwarzane metodą kroplową. Okazało się jednak, że wprowadzone przez nas nowe rozwiązanie jest nie tylko wydajniejsze, bardziej precyzyjne i dokładne, ale i umożliwia zamknięcie w kapsułce niemal każdej substancji, czy to w postaci r-ru, zawiesiny, pasty. Jako pierwsi na świecie zamknęliśmy w tejże kapsułce substancję – loratadynę w postaci płynnej, co uważamy za nasz ogromny sukces. Umożliwiło nam to nie tylko umocnienie naszej pozycji na polskim rynku i wyjście z mocną ofertą poza granice kraju, ale także staliśmy się liderem w tej dziedzinie i dzięki temu możliwe były kolejne inwestycje.

Czy przy produkcji leków pracują wyłącznie farmaceuci?

Przy produkcji leków nie muszą pracować wyłącznie absolwenci farmacji. Wśród kadry zarządzającej procesami produkcji, technologów mamy wielu biotechnologów, chemików, technologów żywności. Natomiast wśród pracowników bezpośrednio pracujących przy procesach wytwórczych naszym głównych wymaganiem jest rzetelność, uczciwość, odpowiedzialność, chęć do rozwoju. Czasami, przy niektórych procesach wymagane są umiejętności techniczne, ponieważ posiadane przez nas urządzenia wymagają specjalistycznej obsługi. Warto podkreślić, że wdrożenie nowych pracowników nie należy do prostych i szybkich procesów, gdyż produkcja leków jest specyficzna, oparta na ogromnych wymaganiach prawnych i higienicznych. Ponadto pracownicy nie tylko muszą zapoznać się z sama technologią i procesem, ale również konieczne jest przyswojenie przez nich wielu procedur i instrukcji postępowania. Na koniec niezbędna jest także umiejętność pracy z dokumentacją.