W każdym związku po jakimś czasie pojawia się moment, w którym opadają pierwsze intensywne emocje i wchodzi on na spokojniejszy tor. U wielu osób czas ten może budzić obawy o przyszłość relacji, rutyna wkradająca się do sypialni również nie pomaga w poprawie nastroju partnerów. W wieloletnich związkach jest to całkowicie normalne, warto jednak pracować nad poprawą tej sytuacji. Jeśli dodatkowo pojawiają się problemy z odbyciem satysfakcjonującego stosunku, bywa to kolejnym z powodów do pogarszania się atmosfery między partnerami. Jak wprowadzić swój związek na nowy, lepszy tor?
Każda relacja międzyludzka przechodzi przez pewne etapy, które dzięki uważności na potrzeby obu stron można przejść bezproblemowo i nadal cieszyć się życiem w dobrym nastroju. Bywa jednak tak, że w pędzie dnia codziennego, stresie i natłoku obowiązków gubimy porozumienie, w relacji pojawia się rutyna, zmęczenie i frustracja, często związana z wystąpieniem problemów natury seksualnej. Nie musi to jednak oznaczać definitywnego końca lub poddania się temu stanowi rzeczy! Jak poprawić związek, odbudować pozytywną atmosferę w relacji, romantyzm, zapewnić nowe wrażenia i nie zawodzić w łóżku? Poznaj dziesięć kroków do lepszego związku.
- Małe gesty
Pomimo codziennego zabiegania, stresu i pracy warto zadbać o niewielkie gesty poprawiające nastrój ważnej dla nas osoby. Karteczka z miłą wiadomością pozostawiona na lustrze lub ekranie komputera, kwiaty lub upominki bez okazji, miły SMS, nieoczekiwana pomoc w codziennych czynnościach – tak na co dzień budujemy zaangażowanie i poczucie, że druga osoba jest dla nas ważna. To nic nie kosztuje!
- Czas spędzany razem
Dla każdej relacji czas spędzany razem jest kluczowy. Nie chodzi tylko o zorganizowany wypoczynek, ale również choćby o kilkanaście minut rozmowy w cztery oczy przed snem. Masaż karku i przytulenie potrafią zdziałać cuda i naprawdę zbliżać partnerów, nawet pomimo natłoku obowiązków.
- Wspólne posiłki
Czasem wstanie rano o pół godziny wcześniej i zjedzenie wspólnie śniadania bywa najmilszym początkiem dnia dla obojga partnerów. Śniadanie można podać do łóżka i mile zaskoczyć drugą osobę, jednak także zwyczajna, szybka jajecznica w kuchni, ale przyrządzona od serca, wpływa pozytywnie na związek. Dbałość o prawdziwą obecność w codziennym życiu cementuje relację. Ważne: odłóżcie na 15 minut telefony, pracę i problemy dnia codziennego. Świat nie zawali się przez tę chwilę, a moment na spokojny posiłek i cieszenie się swoją obecnością doda Wam siły na cały dzień.
- Randki w związku
Randkowanie nie musi kończyć się wraz z wejściem w związek! „Odpuszczenie sobie” zabiegania o partnera, zaniedbanie się i przysłowiowe zasiedzenie na kanapie potrafi zepsuć nawet dobrze zapowiadającą się relację. Każdy chce czuć się atrakcyjny, a dbanie o partnera, jego uwagę i swoją atrakcyjność w jego oczach nie musi się kończyć nigdy. Nie chodzi o wystawne kolacje w drogich restauracjach. Z pozoru zwykłe wyjście do kina, teatru lub na koncert, spacer po parku, wspólne odwiedzenie ulubionej kawiarni, baru lub domowy seans filmowy z nieco bardziej romantyczną oprawą, winem i przekąskami wymagają jedynie odrobiny chęci, a zdecydowanie poprawiają atmosferę między partnerami.
- Wspólne hobby
Wspólna pasja łączy ludzi! Nawet po wielu latach można odkryć nowe, wspólne zainteresowanie, dzięki któremu można spędzać czas w związku aktywnie i ciekawie. Sport, wycieczki, gry planszowe lub komputerowe, fotografia? Warto spróbować!
- Umiejętność spędzania czasu osobno
Poza wszystkimi wspólnymi aktywnościami dobrze, by każdy z partnerów miał swoją przestrzeń, w której będzie realizować się i rozwijać. Bez pretensji i zazdrości ze strony drugiej osoby – dzięki temu jest o czym rozmawiać!
- Pamięć o ważnych datach i celebracja rocznic
Celebracja ważnych dla związku dat to miła i zbliżająca partnerów tradycja. Wspólna droga przez życie to duże osiągnięcie, które warto podkreślać przy okazji kolejnych kamieni milowych. Bukiet kwiatów, mały prezent, ciekawie spędzony razem czas – to wszystko buduje dobrą relację.
- Szczerość i otwartość
Szczera rozmowa między partnerami, dobra komunikacja i uważność na wzajemne emocje i uczucia to podstawa związku. Po latach bywa tak, że nagromadzone napięcia, niewypowiedziane oczekiwania lub przemyślenia powodują, że partnerzy oddalają się od siebie. Rozwiązywanie konfliktów na bieżąco i szczere rozmowy na co dzień pomagają utrzymać zdrową, bliską relację.
- Wdzięczność na co dzień
Umiejętność powiedzenia „dziękuję” i doceniania partnera, jego codziennej pracy, wychowania dzieci, dbania o dom i relację motywuje do starania. Kiedy ostatnio mówiliście sobie miłe rzeczy? Warto pamiętać o tym każdego dnia.
- Urozmaicenie życia intymnego
Rutyna w sypialni i problemy z osiągnięciem erekcji pojawiają się w bardzo wielu relacjach. Zaburzenia erekcji, czyli niemożliwość osiągnięcia lub utrzymania wzwodu to jedna z najpopularniejszych dolegliwości występujących u mężczyzn po 35 roku życia. Z zaburzeniami erekcji mierzy się nawet 1,5 miliona mężczyzn, z czego połowa to panowie w wieku od 40 do 60 lat1. Czy pojawienie się zaburzeń erekcji to naturalna kolej rzeczy związana z postępującym wiekiem, a wygaśnięcie życia seksualnego w kilku- i kilkunastoletnich relacjach to rzeczywistość, na którą trzeba się godzić? Absolutnie nie. Zaburzenia erekcji w większości przypadków można skutecznie leczyć i cieszyć się życiem seksualnym przez długie lata. Dobrym wyborem są leki na erekcję Mensil, Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, zawierające odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu2 i 10 mg tadalafilu3. Substancje czynne w nich zawarte (sildenafil, tadalafil) ułatwiają uzyskanie erekcji, a dzięki działaniu opóźniającemu wytrysk, wydłużają odczuwaną przyjemność4. Produkty lecznicze Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.
Codzienna troska o zdrowie i samopoczucie partnera lub partnerki, wspólne cele i dobra komunikacja wspaniale oddziałują na jakość związku. Warto o tym pamiętać i dbać o swoją relację każdego dnia.
- Rabijewski M i in. Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji. Geriatria Polska 2007; 1: 203-208.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
- Lew-Starowicz Z., Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.