Problemy z erekcją to jedna z konsekwencji obniżenia libido. Zaburzenia erekcji objawiają się jako trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Kłopoty tego typu niekorzystnie wpływają na atmosferę w związku i na samopoczucie mężczyzny. Mogą też świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, więc nie wolno ich bagatelizować. Podpowiadamy, czy i jak można zaradzić problemom z erekcją domowymi sposobami oraz kiedy zgłosić się do lekarza i jakie badania wykonać.

Zaburzenia erekcji – jakie są ich przyczyny?

Problemy z erekcją to problem wielu mężczyzn, niezależnie od wieku. Szacuje się, że co czwarty mężczyzna zgłaszający się do lekarza z powodu zaburzeń erekcji, takich jak trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, należy do grupy wiekowej poniżej 40. roku życia1. Wśród starszych mężczyzn problemy z erekcją dotyczą nawet 50 procent panów2. Statystyki są nieubłagane, podobnie jak niezmienna jest lista przyczyn zaburzeń erekcji. Są to: nieodpowiedni tryb życia, czyli brak ruchu, zbyt mało snu i stosowanie używek, niewłaściwa dieta przyczyniająca się do nadwagi, otyłości i podwyższonego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, a także stres. Te czynniki same w sobie mogą obniżyć potencję, a dodatkowo przyczyniają się też do rozwoju chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca i choroby serca, które są jednymi z najczęstszych powodów występowania zaburzeń erekcji3.

Naturalne sposoby na potencję

Jest kilka naturalnych, bezpiecznych metod poprawienia sprawności seksualnej i męskiej potencji. Jedną z nich jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla, które pozwalają kontrolować wytrysk i są odpowiedzialne za erekcję4. Pamiętajmy jednak, że wzwód to skomplikowany proces, w którym udział bierze mózg, układ nerwowy, układ hormonalny, układ naczyniowy, mięśnie oraz psychika5. Wszystkie one muszą znajdować się w dobrej kondycji, by mechanizm erekcji działał sprawnie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego stanu jest zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia. Potencję można jednak wspomagać także za pomocą ziół, przypraw i innych produktów spożywczych, które przyczyniają się do zwiększenia libido i poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych ułatwiają osiągnięcie erekcji6. Należą do nich zioła i przyprawy popularnie nazywane afrodyzjakami: lubczyk, żeń-szeń, gałka muszkatołowa, imbir, korzeń lukrecji, kozieradka, miłorząb japoński i cynamon. Choć każdy z tych produktów zawiera nieco inny zestaw składników, to ich działanie jest podobne: powodują lepsze ukrwienie narządów płciowych, a napływ krwi do prącia ułatwia erekcję6. Większe ukrwienie okolic intymnych intensyfikuje też doznania zmysłowe, co sprzyja osiągnięciu orgazmu. Należy jednak pamiętać, że jak we wszystkim, także w stosowaniu ziół na potencję należy zachować umiar. Ostrożnie powinni aplikować je panowie z problemami z sercem i z nadciśnieniem6.

Problemy z erekcją – jakie badania wykonać?

Kiedy problemy z erekcją powtarzają się, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Można udać się do urologa, seksuologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Zalecane są badania diagnostyczne, takie jak oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu oraz hormonów (testosteronu, TSH), ogólne badanie moczu, badanie prostaty oraz w razie potrzeby pogłębienia diagnostyki – USG przepływów krwi w naczyniach krwionośnych, które zaopatrują prącie, a także badanie USG moszny. Lekarz przeprowadzi też z pacjentem wywiad na temat życia seksualnego, co pomoże mu ustalić przyczynę problemów7.

Leki na problemy z erekcją

Leki stosowane w leczeniu problemów z erekcją to najczęściej inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5), np. sildenafil, tadalafil. Wspomagają one osiągnięcie erekcji i przedłużają czas jej trwania. Przykładem są dostępne bez recepty – Mensil,  i Mensil Max i Tadalafil Mensil*. Efekty ich działania widoczne są już po 12 minutach i utrzymują się nawet przez 5 godzin (w przypadku leków Mensil i Mensil Max zawierających sildenafil)8 lub po 16 minutach i utrzymują się nawet do 36 godzin (w przypadku leku Tadalafil Mensil zawierającego tadalafil)9. Przy stosowaniu produktów leczniczych Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil wskazane jest dokładne zapoznanie się z ulotką informacyjną.

Przypisy:


1. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 02.03.2022.

2. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.

3.. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.

4. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 01.03.2022.

5. Jerzy Vetulani, Neurobiologia behawioru seksualnego, Wszechświat, t. 113, nr 1–3/2012.

6. Katarzyna Mikzińska, Irena Matławska, Znaczenie ziół w zaburzeniach seksualnych, Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2007, s. 13-19.

7. Wojciech A. Cieślikowski, Diagnostyka mężczyzn z zaburzeniami wzwodu, Przegląd Urologiczny 2013/6 (82).

8. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

9. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.