Udane współżycie to coś więcej niż rozładowanie napięcia seksualnego. To sposób na stworzenie intymnej więzi między partnerami, a także jedna z najlepszych metod na pozbycie się stresu. Dobre relacje w sferze intymnej przekładają się korzystnie na inne dziedziny życia, dlatego warto o nie zadbać. Pamiętajmy też, że seks to świetny sposób na dobre samopoczucie, a także… spalenie nadprogramowych kalorii. Poznaj sprawdzone sposoby na udane współżycie.

Jak zadbać o dobre współżycie – dlaczego to takie ważne?

Intymne zbliżenia jak nic innego wyrażają naszą chęć bycia blisko z drugim człowiekiem. Są jednym z najlepszych sposobów na zachowanie witalności i życiowej energii, co przekłada się na lepszy nastrój oraz sprawność fizyczną. Podczas seksu krew krąży szybciej, a oddech przyspiesza, co doskonale dotlenia cały organizm. Pracują też różne grupy mięśni, dlatego nawet niespieszne zbliżenie jest bardzo dobrą formą wysiłku fizycznego, a przy okazji relaksu. Podczas stosunku wydzielają się również hormony takie jak endorfiny i oksytocyna1, które korzystnie oddziałują na nastrój. To sprawia, że seks jest cudownym remedium na stres i nadmierne napięcie nerwowe, a przy okazji pomaga zbudować bliską relację z ukochaną osobą. To właśnie w czasie seksu i tuż po nim rodzą się uczucia takie jak przywiązanie i czułość do drugiej osoby. Warto zadbać, by ta dziedzina życia kwitła i byśmy mogli przez długie lata czerpać przyjemność i odprężenie z udanego współżycia. Jak to zrobić? Oto sposoby na udane współżycie.

1. Jak zadbać o dobre współżycie – rozmowa

Choć brzmi to zaskakująco, podstawą udanego związku oraz intymnego pożycia jest umiejętność komunikacji. Nie chodzi o wielogodzinne rozmowy światopoglądowe, choć i te bywają ciekawe, ale o zdolność jasnego i asertywnego wyrażania swoich potrzeb. To świetny sposób, aby uniknąć frustracji płynącej z ich niespełnienia oraz sprawdzona metoda, by unikać kłótni i tzw. cichych dni, które fatalnie wpływają także na jakość intymnych relacji. Warto też przypomnieć, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się już rano, gdy partner potrafi ją wysłuchać i odpowiednio zadba o jej potrzeby. Rozmawiajmy zatem i mówmy o tym, czego oczekujemy od związku i intymnych zbliżeń.

2. Jak zadbać o dobre współżycie – nie popadaj w rutynę

Nie ma nic gorszego dla namiętności niż rutyna. To cichy zabójca, który niepostrzeżenie sprawia, że związek traci na znaczeniu. Jeśli nie chcemy, by żar namiętności wygasł, nie bójmy się eksperymentować. Nie trzeba od razu ćwiczyć w praktyce wszystkich pozycji z Kamasutry, ale dobrze jest od czasu do czasu poeksperymentować w tej dziedzinie.

3. Jak zadbać o dobre współżycie – odpowiedni nastrój

Pachnące świece, a do tego romantyczna kolacja i relaksująca kąpiel w płatkach róż? To coś, co doceni każda kobieta. Namiętny kochanek wie, jak podsycić zmysły i pokazać ukochanej osobie, że jest dla niego najważniejsza. Ma to przełożenie na atmosferę w sypialni.

4. Jak zadbać o dobre współżycie – naturalne afrodyzjaki

Naturalne afrodyzjaki, takie jak owoce morza, czerwone wino, czekolada i odpowiednio dobrane przyprawy, to świetny sposób na podgrzanie atmosfery w sypialni. Warto wypróbować ich moc, co przy okazji będzie doskonałym sposobem na uniknięcie monotonii i nudy w intymnych relacjach. Na libido Pań świetnie działają zielone i białe szparagi, co dobrze jest uwzględnić podczas romantycznej kolacji.

5. Jak zadbać o dobre współżycie – zadbaj o swoją kondycję

Na nic jednak wysiłki w postaci romantycznej kolacji przy świecach i erotycznych gadżetów, gdy szwankuje kondycja fizyczna. Sekret udanego współżycia to libido, wydolność organizmu i możliwość utrzymania erekcji przez odpowiednio długi czas. Dobrym sposobem na usprawnienie tej zdolności jest ćwiczenie mięśni Kegla, które są odpowiedzialne nie tylko za sprawne oddawanie moczu, ale także za możliwość kontrolowania wytrysku2. Trening mięśni Kegla nie jest trudny – wystarczy naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy, można też skorzystać z fizjoterapii. Oprócz tego zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe, wdrożenie codziennej dawki ruchu i ogólne zadbanie o swoją kondycję. Jeśli jednak pojawiają się problemy z erekcją, pomocne mogą okazać się leki takie jak Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil*, które zawierają odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu, 10 mg tadalafilu. Działają już po 12 minutach od zażycia w przypadku leków Mensil oraz Mensil Max3 lub po 16 minutach od zażycia w przypadku leku Tadalafil3 Mensil4. Wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji, dzięki czemu wydłużają odczuwaną przyjemność5. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Przypisy:


1. Krzysztof Nowosielski, Robert Kowalczyk, Barbara Hadacz, Miłość, seks i oksytocyna, Przegląd Seksuologiczny 17/2018: 2-14.

2. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 01.03.2022.

3. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

4. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.