Problemy z erekcją to często efekt niewłaściwej diety, niezdrowego trybu życia, przemęczenia i codziennego stresu. Jak im zaradzić? Nie ma na to jednej odpowiedzi, a kiedy życie intymne odbiega od naszych wyobrażeń, warto poradzić się specjalisty. W niektórych przypadkach pomocne będą pozycje seksualne sprzyjające temu, by stanąć na wysokości zadania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z erekcją?

Pośpiech, stres, przemęczenie pracą, niewłaściwe odżywianie i siedzący tryb życia – wszystko to nie sprzyja sprawności seksualnej. Przyczynia się też do rozwoju schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy depresja, które należą do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji1. Problemy ze wzwodem mogą również mieć podłoże hormonalne. Częściej zdarzają się po 40. roku życia2, kiedy spada poziom męskich hormonów płciowych (głównie testosteronu), a niewłaściwa dieta i tryb życia zaczynają ujawniać swoje konsekwencje zdrowotne. Warto też dodać, że niekorzystny wpływ na sprawność seksualną ma alkohol. Może on powodować przejściowe kłopoty w sypialni, ponieważ zaburza funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego i naczyniowego. Dlatego radzenie sobie z nieśmiałością czy stresem za pomocą napojów procentowych nie jest najlepszym wstępem do miłosnych igraszek.

Jakie pozycje seksualne sprawdzą się przy problemach z erekcją?

Podstawowa rada dla obojga partnerów, gdy pojawią się problemy ze wzwodem, to nie zwracanie na tę niedogodność uwagi. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza w odniesieniu do mężczyzny borykającego się z tym problemem, ale warto wypróbować tę wskazówkę. Erekcja zależy w dużej mierze od psychiki, a stres wywołany kłopotami z osiągnięciem wzwodu na pewno nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Dobrym sposobem na pobudzenie zmysłów i ułatwienie osiągnięcia erekcji jest stymulacja przez partnerkę. Bodźce wzrokowe i dotykowe są doskonałym remedium na przejściowe problemy z erekcją. Można rozpocząć od początku grę wstępną, co dla wielu pań jest powodem do radości. Nie należy się przy tym śpieszyć: powolne, zmysłowe ruchy zwiększają przyjemność. Na poprawienie erekcji sprawdzi się także pozycja polegająca na stymulacji udami partnerki. Jej ruchy pobudzą partnera, a dodatkowo pomoże w tym ciepło wytwarzane poprzez wykonywane ruchy.

Co zrobić, gdy problemy z erekcją pojawiają się często?

W sytuacji, gdy kłopoty z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu nie są jednorazowe, warto skonsultować się ze specjalistą i poszukać tego przyczyny. Przy zaburzeniach erekcji spowodowanych chorobą somatyczną lub mających podłoże psychogenne bardzo ważne jest podjęcie leczenia przyczynowego. Leczenie objawowe polega zazwyczaj na stosowaniu leków z sildenafilem, tadalafilem lub innymi inhibitorami fosfodiesterazy typu 53. Przy problemach z erekcją można sięgnąć na przykład po leki dostępne bez recepty Mensil, lub Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, które zawierają odpowiednio 25 mg sildenafilu, i 50 mg sildenafilu, 10 mg tadalafilu. Mensil oraz Mensil Max mają postać łatwo rozpuszczających się tabletek, których nie trzeba popijać wodą, co zapewnia pełną dyskrecję. Wystarczy jedna tabletka tuż przed stosunkiem, a efekt działania sildenafilu utrzymuje się nawet przez 5 godzin4, natomiast tadalafilu nawet do 36 godzin5..

Bibliografia:

1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 11.04.2022.

2. K. Hatzimouratidis, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.

3. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

4. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

5. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.