Ćwiczenia na poprawę erekcji i opóźnienie ejakulacji? Niewiele osób o nich słyszało, ale tak, to możliwe. Dzięki regularnemu ich stosowaniu można podnieść swoją sprawność seksualną, przedłużyć czas trwania stosunku, a nawet kontrolować ejakulację. Dowiedz się, na czym polegają tego rodzaju ćwiczenia , jakie dają efekty, i kiedy sięgnąć po pomoc środków farmakologicznych gdy pojawiają się problemy z erekcją.
Czym jest potencja?
Potencja to ogólna zdolność i chęć do podjęcia współżycia seksualnego. W przypadku mężczyzn ważnym wyznacznikiem potencji jest możliwość osiągnięcia pełnej erekcji i utrzymania jej przez czas potrzebny do odbycia stosunku z penetracją1. Stosunek taki może, choć nie musi, zakończyć się orgazmem i ejakulacją, ale zdolność do wytrysku i pojawienie się go we właściwym czasie także jest ważną kwestią, jeśli chodzi o sprawność seksualną mężczyzny. Czym innym jest umiejętność kontrolowania ejakulacji i wolicjonalne powstrzymanie się od niej, czym innym zaś zaburzenie polegające na braku wytrysku lub przedwczesnej ejakulacji. Problemy z erekcją dotyczą wielu mężczyzn, niezależnie od wieku, choć statystycznie częściej pojawiają się po 40. roku życia – szacuje się, że cierpi na nie nawet połowa mężczyzn w tej grupie wiekowej2. Najczęstsze przyczyny problemów z erekcją i spadku libido to choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność serca i inne dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, przerost prostaty oraz depresja3. Niekorzystny wpływ na potencję mają również czynniki takie jak stres, nieodpowiedni (siedzący) tryb życia, zła dieta i nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.
Jak poprawić sprawność seksualną?
Najlepszym sposobem, by zachować sprawność seksualną na długie lata, jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe, zgodne z zaleceniami ekspertów, a także trybu życia tak, by uwzględnić codzienną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu oraz techniki radzenia sobie ze stresem. Dodatkowo można stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, które dają świetne efekty, jeśli chodzi o zdolność do utrzymania erekcji przez dłuższy czas. Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, są odpowiedzialne za możliwość kontrolowania oddawania moczu u obu płci, a w przypadku mężczyzn biorą udział w mechanizmie erekcji. Ich ćwiczenie polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Taki trening można wykonywać nawet podczas codziennych czynności – wystarczy kilkanaście minut dziennie. Silne mięśnie Kegla zapobiegają problemom z nietrzymaniem moczu oraz pozwalają kontrolować czas trwania erekcji i ejakulację4. Dzięki temu można wydłużyć czas stosunku, co korzystnie wpłynie na satysfakcję obojga partnerów i przyczyni się do umocnienia intymnej więzi. Pamiętajmy, że panie potrzebują zazwyczaj nieco więcej czasu, by osiągnąć orgazm. Warto też dodać, że długi, satysfakcjonujący seks to świetny sposób na relaks po stresującym dniu. Innym rodzajem ćwiczeń przydatnych do wzmocnienia kontroli nad erekcją i ejakulacją jest kontrolowana masturbacja. Polega ona na wstrzymywaniu się od wytrysku tuż przed ejakulacją4. Można też zastosować tę metodę w czasie stosunku, przerywając go tuż przed wytryskiem i po jakimś czasie podejmując na nowo. Pozwala to przedłużyć czas trwania współżycia i dłużej cieszyć się wzajemną bliskością. Dobrym sposobem jest też uciśnięcie penisa przy ujściu cewki moczowej lub punktu pomiędzy jądrami a odbytem tuż przed wytryskiem. Na wsparcie sprawności seksualnej polecany jest również trening hathajogi, która uczy prawidłowego sposobu oddychania i kontroli nad własnym ciałem.
Kiedy potrzebny jest lek na erekcję?
Gdy pojawiają się problemy z erekcją, niezbędne jest czasem sięgnięcie po środki farmakologiczne. Leki na erekcję pierwszego wyboru to najczęściej preparaty z sildenafilem lub tadalafilem, którey wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji, opóźniają wytrysk, dzięki czemu zwiększają przyjemność5. Przykładem są dostępne bez recepty leki Mensil, lub Mensil Max oraz Tadalafil Mensil*. Tabletki Mensil i i Mensil Max zawierają odpowiednio 25 mg i i 50 mg syldenafilu i i działają już po 12 minutach, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin6. Tabletki Tadalafil Mensil zawierają 10 mg tadalafilu, ich działanie zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin7. Produkty lecznicze Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18., roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną.
Przypisy:
1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.
2. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
3. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
4. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 03.08.2021
5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82
6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
7. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.