Wbrew stereotypowej opinii mężczyzna nie zawsze ma ochotę na współżycie, choć u większości panów chęć na seks pojawia się dość często. Co jednak w przypadku, gdy mężczyzna w ogóle nie jest zainteresowany seksem, choć wcześniej takie zainteresowanie przejawiał? Co może być powodem takiej sytuacji i jak można jej zaradzić? Kiedy zgłosić się do lekarza, a kiedy pomogą doraźne sposoby, takie jak zwiększenie atrakcyjności pożycia intymnego? Podpowiadamy.
Dlaczego u mężczyzny pojawia się brak ochoty na współżycie?
Niechęć do podejmowania czynności seksualnych może mieć wiele przyczyn. Może nią być na przykład rutyna w sypialni czy nieporozumienia w związku, problemy w pracy i przemęczenie, przemijająca atrakcyjność związku, ale także kłopoty zdrowotne mężczyzny – zarówno jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, jak i psychikę. Na potencję mężczyzny i jego ochotę na seks ma wpływ również dieta i tryb życia1. Nie bez znaczenia jest też poziom testosteronu, który maleje wraz z upływem lat. Z wiekiem pogarsza się zazwyczaj również kondycja i wydolność organizmu, pojawiają się różnego typu dolegliwości, co przekłada się na brak ochoty na współżycie, a nieraz niemożność osiągnięcia satysfakcji seksualnej1.
Jak postępować, gdy u mężczyzny pojawia się brak ochoty na współżycie?
Sposób postępowania zależy od przyczyny unikania intymnego pożycia. Atrakcyjność intymnych spotkań można zwiększyć – jest na to wiele sposobów. Najważniejsze, by szczerze porozmawiać z partnerem i dowiedzieć się, co powoduje jego niechęć do seksualnych uciech. Jeśli jest nim przemęczenie i stres, warto dać sobie chwilę wytchnienia i zastosować sprawdzone metody rozładowywania napięcia nerwowego. Jedną z nich jest właśnie seks, ale nie należy się do niego zmuszać, gdy brakuje na niego ochoty. Jeśli odpoczynek nie pomaga, a do braku chęci do współżycia dołączają problemy z osiągnięciem czy utrzymaniem wzwodu, dobrym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza urologa lub seksuologa. Pamiętajmy też, że jednym z powodów braku ochoty na seks jest depresja, choroba, której nie wolno lekceważyć2.
Czy przy braku ochoty na seks konieczne jest leczenie farmakologiczne?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeśli brak ochoty na współżycie ma swoją przyczynę w chorobie, po jej zdiagnozowaniu lekarz zapewne zaleci odpowiednią farmakoterapię. Leczenie farmakologiczne nadciśnienia, cukrzycy czy innych schorzeń, np. depresji, może przynieść dużą poprawę także w kwestii pożycia seksualnego. Lekarz na podstawie wyników badań i wywiadu z pacjentem ustali przyczynę problemów w sypialni i braku ochoty na seks oraz zaleci odpowiedni sposób postępowania. Nie zawsze jest to leczenie farmakologiczne – w niektórych przypadkach wystarczą na przykład ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. W sytuacji, gdy brak ochoty na współżycie ma związek z problemami ze wzwodem, lekarz może zalecić leki na erekcję. Dobrym wyborem są preparaty z sildenafilem, na przykład Mensil czy Mensil Max lub z tadalafilem, na przykład Tadalafil Mensil*, które wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji, intensyfikują przyjemność3 oraz przyczyniają się do opóźnienia wytrysku4,5. Tabletki Mensil i Mensil Max działają już po 12 minutach, nawet przez 5 godzin4. Działanie leku Tadalafil Mensil zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin5. Produkty przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.
- Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 03.11.2021.
- Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
- Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.