Stres, przemęczenie, otyłość, palenie papierosów czy siedzący tryb życia mogą być jedną z przyczyn wywołujących zaburzenia erekcji.1 Najczęściej stosowanym rozwiązaniem na zaburzenia erekcji są leki syldenafilem, które są dostępne na polskim rynku bez recepty.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn,  zaburzenia erekcji dotyczą w Polsce około 3 milionów mężczyzn.2 Poczucie wstydu lub strach przed chorobą powodują, iż tylko 15 procent z nich szuka pomocy specjalistycznej. Głównymi przyczynami problemów z erekcją są zarówno  czynniki  o podłożu psychicznym, jak i urazowe, organiczne czy hormonalne. W konsekwencji wielu mężczyzn traci pewność siebie. Jednak warto pamiętać, że odpowiednie leczenie może pomóc w powrocie do pełnej sprawności.

Zaburzenie erekcji nie jest chorobą zagrażającą życiu. Niemniej gdy problemy ze wzwodem powtarzają się coraz częściej, powinniśmy zgłosić się do specjalisty.  W przypadku gdy zaburzenia są sporadyczne, w aptece możemy znaleźć wiele preparatów, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu.  Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką. Substancją, która najczęściej występuje w preparatach poprawiających sprawność seksualną jest syldenafil. Znajdziemy ją w składzie wielu popularnych leków na erekcję takich jak np. Mensil i Mensil Max. Leki te wskazane są do stosowania u dorosłych mężczyzn z niezdolnością uzyskania lub utrzymania wzwodu prącia, wystarczającego do odbycia stosunku płciowego. Badania3 potwierdzają brak wpływu leków z syldenafilem na obniżenie płodności pacjentów.

W Polsce pierwsze leki bez recepty na problemy z erekcją z syldenafilem pojawiły się w aptekach w kwietniu 2016, teraz wybór jest znacznie większy. Z myślą o bezpieczeństwie pacjentów, przed pierwszym użyciem leku zalecane jest zapoznanie z ulotką znajdującą się w opakowaniu oraz wypełnienie dwóch krótkich kwestionariuszy, które również dołączone są do leku. W przypadku leku Mensil i Mensil Max oba kwestionariusze można również wypełnić anonimowo na naszej stronie internetowej klikając tutaj. Pierwszy z nich to kwestionariusz IIEF-5, dzięki któremu można zweryfikować skalę problemu z erekcją.  Natomiast drugi test pozwala ocenić obecny stan zdrowia. Wypełnij oba kwestionariusze i dostosuj się do zaleceń wynikających z uzyskanych wyników. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój stan zdrowia pozwala na bezpieczne zażycie leku na erekcję z syldenafilem.

Jak działają takie produkty?

Zawarta w tabletkach substancja – syldenafil, powoduje rozkurcz mięśni gładkich naczyń, a w efekcie zwiększa dopływ krwi do ciał jamistych prącia i wspomaga uzyskanie lub utrzymanie erekcji.3 Nie oznacza to jednak, że po zażyciu tabletki mężczyzna osiągnie niekontrolowany wzwód.  Erekcja, tak jak w tradycyjnych przypadkach, nie nastąpi bez odpowiedniej stymulacji seksualnej. Mężczyźni, u których występowały kłopoty z potencją wskazują, iż pierwsza decyzja związana z sięgnięciem po tego typu preparat nie należy do najprostszych. Jednakże, pomimo początkowych obaw, wielu z nich jest zadowolonych z  efektów jego działania i wraca do stosowania leków z syldenafilem.4


1. Grabski B i in. Zaburzenia erekcji. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu 01.03.2021 r.
2. Raport VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn „Zaburzenia erekcji w Polsce” 2016 r.
3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil i Mensil Max
4. ATENA RESEARCH & CONSULTING Badanie ilościowe i jakościowe dla Hasco-Lek z 2019 roku