Problemy z erekcją to dość powszechne zjawisko w każdej grupie wiekowej, choć występujące zdecydowanie częściej wśród starszych mężczyzn. Wielu Panów zadaje sobie pytanie, czy zaburzeniom erekcji można skutecznie zaradzić i jak wygląda ich leczenie? Odpowiedź brzmi: tak, można, ale wszystko zależy od właściwej diagnozy, przyczyny problemów i zaangażowania pacjenta. Podpowiadamy, jak leczyć zaburzenia erekcji, czy są skuteczne domowe sposoby na zaburzenia erekcji i po jakie leki sięgnąć w leczeniu objawowym. 

Czym są zaburzenia erekcji? 

Zaburzenia erekcji definiowane są jako niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu, która utrudnia lub uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego1. Problemy ze wzwodem są przyczyną dyskomfortu i frustracji, co dodatkowo osłabia chęć i zdolność do współżycia seksualnego. Zaburzenia erekcji to  częsty problem wśród mężczyzn powyżej 40. roku życia2, co ma związek z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, pogarszającą się kondycją, a także przewlekłymi chorobami, które rozwijają się zazwyczaj w tym właśnie czasie. 

Możliwe przyczyny zaburzeń erekcji 

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być bardzo różne. Wyróżnia się te związane z fizjologią: choroby naczyniowo-krążeniowe (niewydolność sercowo-krążeniowa, choroby naczyń, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), neurologiczne (udar), metaboliczne (cukrzyca), hormonalne (niedoczynność tarczycy), urologiczne (przerost gruczołu krokowego) oraz przyczyny psychologiczne takie jak depresja, stres czy zaburzenia lękowe3. Problemy z erekcją mogą być również wynikiem stosowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych, czy na nadciśnienie tętnicze. Częstą przyczyną zaburzeń erekcji jest też niewłaściwy tryb życia (palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, niedostateczna ilość ruchu i przemęczenie) i nieodpowiednia dieta2. 

Przyczynowe i objawowe leczenie zaburzeń erekcji . 

Leczenie zaburzeń erekcji może mieć charakter przyczynowy lub objawowy4. W pierwszym przypadku konieczna jest dokładna diagnoza powodu problemów z erekcją i terapia mająca na celu poradzenie sobie ze źródłem dysfunkcji. Wizyta u lekarza (urologa, seksuologa lub lekarza rodzinnego) wskazana jest zawsze, gdy pojawiają się problemy z erekcją, ponieważ mogą one wskazywać na poważny problem zdrowotny. Jeśli lekarz nie znajdzie jednoznacznej przyczyny zaburzeń erekcji związanych z konkretną chorobą, zaleca się wprowadzenie zmian w trybie życia i diecie: unormowanie wskaźnika masy ciała, regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednią ilość snu i stosowanie zasad zdrowej, zróżnicowanej diety. Można też stosować domowe sposoby, takie jak ćwiczenie mięśni Kegla5. Przy problemach z przedwczesnym wytryskiem warto skonsultować się z psychoterapeutą, ponieważ pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna6. 

Leczenie farmakologiczne przy zaburzeniach erekcji 

W leczeniu farmakologicznym zaburzeń erekcji stosuje się leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5 (PDE5I), których działanie polega na zwiększeniu napływu krwi do prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Do tej grupy leków zaliczamy sildenafil, tadalafil oraz wardenafil. Sildenafil jest pierwszym z tej grupy, który uzyskał status leku dostępnego bez recepty. Zawierają go m.in. Mensil lub Mensil Max*, z odpowiednio 25 lub 50 mg sildenafilu7. Tadalafil Mensil* zawiera 10 mg tadalafilu8. Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Leki z sildenafilem działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin 7. Działanie leku z tadalafilem zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin8. Tabletki Mensil i Mensil Max najlepiej przyjmować na czczo, ponieważ posiłek opóźnia ich działanie. Tadalafil Mensil można stosować niezależnie od posiłku. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną. 

Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć? 

Zaburzenia erekcji w większości przypadków można całkowicie wyleczyć. Ważne jest szybkie podjęcie działania, czyli wizyta u lekarza, diagnostyka i podjęcie leczenia. W ten sposób unikniemy nie tylko krępujących sytuacji w sypialni, ale także utrwalania się psychogennych zaburzeń wzwodu. 

Przypisy: 

  1. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 28.01.2022.
    2. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
    Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, nr 3. 
    3. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022. 
    4. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63. 
    5. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 28.01.2022. 
    6. Daniel Cysarz, Terapia poznawczo-behawioralna a przedwczesny wytrysk, Seksuologia Polska 2010;8(2):60-63. 
    7. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max. 
    8. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil. 

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. 

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.