Wybór spośród dostępnych na rynku leków i preparatów na erekcję bywa trudny dla osób niemających wiedzy na temat dokładnego działania substancji w nich zawartych. Preparaty na erekcję dostępne bez recepty różnią się pod względem zawartości substancji aktywnych i sposobu działania. Czym innym będą preparaty na bazie wyciągów roślinnych, a czym innym leki zawierające inhibitory fosfodiesterazy typu 5, np. syldenafil, tadalafil. Jaki preparat na erekcję ma największą skuteczność?

Zaburzenia erekcji dotyczą coraz większego odsetka mężczyzn na całym świecie. Liczba około 1,5 miliona mężczyzn w samej Polsce daje do myślenia.1 Ponad połowa z tej liczby to mężczyźni między 40. a 60. rokiem życia, żyjący w dużej ekspozycji na stres. Często problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji idą w parze z nadwagą i problemami z krążeniem. Na zaburzenia erekcji narażeni są także mężczyźni funkcjonujący na co dzień na niezdrowej diecie i stosujący używki, takie jak papierosy, alkohol i inne środki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sprawność seksualna uznawana jest za podstawę udanego życia emocjonalnego i zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Udane pożycie ma wpływ na całe rodziny, a także wydajność w pracy, zadowolenie z życia i motywację do działania. Zaburzenia erekcji mogą spowodować problemy w relacjach partnerskich, obniżyć samoocenę i ogólne samopoczucie mężczyzny. Wielu mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia nie udaje się z zaburzeniami erekcji do lekarza, uznając swoje problemy za nieodwracalne i związane z postępującym wiekiem. Spowodowane jest to niskim poziomem świadomości seksualnej. Zaburzenia erekcji (ang. erectile dysfunction) są tymczasem w większości uleczalne, a życie seksualne po 40. roku życia może kwitnąć i dawać satysfakcję obojgu partnerom. Jakie kroki należy podjąć więc w przypadku stwierdzenia zaburzeń erekcji, czyli długotrwałej, powtarzającej się niemożliwości osiągnięcia lub utrzymania wzwodu umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego?

Preparaty na potencję a leki na zaburzenia erekcji

Męskie przypadłości związane z potencją, obniżeniem libido i zaburzeniami erekcji są na tyle powszechne, że znajdują swoje odbicie w mnogości dostępnych na rynku preparatów wzmacniających, poprawiających krążenie, dostarczających istotnych dla organizmu mężczyzny witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, cynk, selen, potas i magnez. Suplementacja tych składników ma oczywiście uzasadnienie i może wspomóc ogólną kondycję organizmu, co ma długofalowy wpływ na samopoczucie, energię do działania, wydolność i sprawność fizyczną. Same preparaty ziołowe, często zawierające także żeń-szeń, korzeń maca oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego, mające działanie zwiększające potencję i podnoszące libido, nie są jednak lekami o ukierunkowanym działaniu na sam proces powstawania i przebiegu erekcji.

Leki na zaburzenia erekcji, których mechanizm działania bezpośrednio wpływa na proces powstania i utrzymania erekcji, zawierają w składzie inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli substancje takie jak syldenafil czy tadalafil. Do niedawna leki z syldenafilem i tadalafilem były dostępne wyłącznie na receptę, obecnie te zawierające dawkę 25 mg i 50 mg syldenafilu oraz 10 mg tadalafilu możemy kupić bez recepty w aptekach. Ich działanie polega na przywróceniu zaburzonego mechanizmu erekcji poprzez zwiększenie dopływu krwi do prącia. Wykazują działanie jedynie w naturalnych warunkach, tzn. w odpowiedzi na pobudzenie seksualne. Dzięki zdolności blokowania przez te substancje enzymu fosfodiesterazy typu 5, możliwe jest wydłużenie trwania erekcji, wzmocnienie jej i umożliwienie odbycia stosunku bez przedwczesnego osłabienia lub zanikania wzwodu. Leki na erekcję Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil* zawierają odpowiednio 25 mg syldenafilu, 50 mg syldenafilu, 10 mg tadalafilu. Mensil oraz mocniejszy Mensil Max są łatwe i dyskretne w stosowaniu, gdyż występują w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, które nie wymagają popijania. Leki z syldenafilem powinno się zażyć na około godzinę przed planowanym odbyciem stosunku, zaś ich działanie utrzymuję się nawet do 5 godzin3. Lek z tadalafilem należy zażyć przynajmniej 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną, a efekt jego działania trwa nawet do 36 godzin4. Syldenafil i tadalafil działają wyłącznie pod wpływem bodźca seksualnego, nie ma więc ryzyka niespodziewanego wzwodu3.4.

Jak dobrać dawkę syldenafilu?

50 mg syldenafilu to maksymalna dostępna w Polsce bez recepty dawka tej substancji czynnej. Jeśli dawka 25 mg syldenafilu zawarta w leku Mensil pozwoli na odbycie stosunku, nie ma potrzeby stosowania dawki wyższej. Jeśli po przyjęciu 50 mg dawki substancji czynnej zaburzenia erekcji nadal występują, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem i dalsze badania diagnostyczne w celu wykluczenia problemów zdrowotnych, chorób układu krążenia i innych nieprawidłowości, których objawem mogą być zaburzenia erekcji.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  1. BMJ (British Medical Journal), Erectile Dysfunction – clinical review https://in.bgu.ac.il/en/fohs/communityhealth/Family/Documents/NECK%20SWELLINGs%20%20ABC%20of%20ENT%20%20BMJ.pdf (Data dostępu: 4.06.2021 r.)
  2. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny 2006; 4(38). (Data dostępu: 4.06.2021 r.)
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil i Mensil MAX.
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.