Problemy z erekcją są jednym z najczęstszych, acz wstydliwie pomijanych zaburzeń seksualnych, z jakimi borykają się mężczyźni, zwłaszcza po 40. roku życia. Zaburzenia erekcji nie muszą oznaczać braku wzwodu, mogą przejawiać się również jako problemy z utrzymaniem erekcji. Przyczyny tej sytuacji mogą być różne, nigdy jednak nie można jej lekceważyć ani próbować jej zaradzić bez konsultacji z lekarzem. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z erekcją i jak im przeciwdziałać?
Zaburzenia erekcji – możliwe przyczyny
Problemy z erekcją mogą mieć podłoże somatyczne, psychogenne lub mieszane, gdy za zaburzenia erekcji odpowiadają obie grupy czynników. Wśród przyczyn somatycznych wymienia się najczęściej choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność krążeniowa) i choroby metaboliczne i endokrynologiczne (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia). Rzadziej zaburzenia erekcji są wynikiem urazów prącia, miednicy i rdzenia kręgowego, czy wady anatomiczne i rozwojowe1. W przypadku gdy pojawia się zanik erekcji, przyczyny mogą mieć także naturę psychiczną – brak erekcji często powiązany jest z depresją2, do braku wzwodu i problemów z utrzymaniem erekcji mogą też przyczynić się leki przyjmowane w leczeniu depresji3.
Zaburzenia erekcji to najogólniej rzecz ujmując niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego1. Kryterium to obejmuje zatem nie tylko całkowity brak erekcji, ale także niepełny lub zbyt krótko trwający wzwód. Tego typu problemy z erekcją dotyczą połowy mężczyzn powyżej 40. roku życia2. Ma to związek ze stopniowymi uszkodzeniami układu nerwowego i sercowo-naczyniowego powodowanymi przez choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie, a także z otyłością i nadwagą, pogarszającą się z wiekiem kondycją i naturalnymi procesami starzenia się organizmu3. Z zaburzeniami erekcji częściej borykają się Panowie prowadzący siedzący tryb życia, palący papierosy, niestroniący od alkoholu i nieprzestrzegający zasad zdrowej diety. Wszystkie te czynniki stopniowo prowadzą do niekorzystnych zmian w organizmie, które rzutują na libido i na zdolność do utrzymania erekcji. Problemy ze wzwodem często są też spowodowane łagodnym przerostem prostaty oraz przyjmowaniem leków, np. na nadciśnienie czy arytmię. Problemy z erekcją mogą trwać całe życie, pojawić się nagle lub stopniowo, mogą też różnić się pod względem nasilenia4.
Na czym polega leczenie zaburzeń erekcji?
Problemy z erekcją to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Zdolność do erekcji i utrzymania wzwodu jest oznaką zdrowia, zatem jej zanik lub problemy z nią związane świadczą o tym, że organizm nie jest w najlepszej kondycji. Warto skonsultować ten problem z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i zastosuje odpowiednie leczenie. W leczeniu zaburzeń erekcji często stosuje się leki z sildenafilem, np. Mensil i Mensil Max lub tadalafilem, np. Tadalafil Mensil*. Ich działanie polega na zwiększeniu dopływu krwi do ciał jamistych prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Przedłużają też czas trwania erekcji, opóźniają wytrysk5, dzięki czemu wydłużają przyjemność6,7. Leki Mensil oraz Mensil Max mają postać tabletek do rozgryzania i żucia, które możemy przyjmować bez konieczności popijania, co zwiększa dyskrecję ich stosowania. Efekt działania leków Mensil i Mensil Max pojawia się już po 12 minutach od zażycia i utrzymuje się nawet do 5 godzin6. Działanie leku Tadalafil Mensil zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin7. Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.
Przypisy:
- K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
2. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
3. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 28.01.2022.
4. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 30.01.2022.
5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
7. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.