Poranna erekcja to hasło doskonale znane każdemu mężczyźnie, ale czy na pewno wiesz na jej temat wszystko? Czy poranny wzwód to powód do niepokoju, czy wręcz przeciwnie? Dlaczego zdarza się właśnie rano, po przebudzeniu albo nawet jeszcze w czasie snu? Czy poranny wzwód może iść w parze z wieczornymi problemami z erekcją? Poznaj odpowiedzi na te pytania! 

Dlaczego mimowolna erekcja pojawia się najczęściej rano? 

Poranna erekcja pojawia się automatycznie, bez udziału woli, a często nawet bez świadomości mężczyzny, który pogrążony jest we śnie. Mogą przyczynić się do niej sny o treści erotycznej, najczęściej jednak jest to zjawisko fizjologiczne spowodowane współdziałaniem układu hormonalnego, nerwowego oraz układu krążenia. W czasie snu organizm nie przestaje funkcjonować, a wszystkie czynności niezależne od woli zachodzą dokładnie tak, jak w stanie czuwania, a nawet jeszcze intensywniej. Mimowolne erekcje najczęściej występują w fazie snu REM, w której aktywność mózgu najbardziej przypomina stan czuwania. 

Należy też pamiętać, że podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje się, zatem rano mężczyzna odczuwa przypływ sił witalnych. Efektem tego jest właśnie poranna erekcja. Sen stymuluje także pracę układu endokrynologicznego i pobudza wydzielanie męskich hormonów płciowych. Wzrost stężenia androgenów, głównie testosteronu, najwyższy jest właśnie rano, stąd poranna erekcja1. Niedobór snu może znacznie osłabić tę naturalną reakcję. Mimowolna erekcja może zdarzać się u młodszych mężczyzn także podczas drzemki w ciągu dnia. 

Czy poranna erekcja to powód do niepokoju? 

Wręcz przeciwnie, poranny wzwód to znak, że mężczyzna jest pełen sił witalnych, gotowy na współżycie. Niepokój wzbudzić powinna sytuacja odwrotna, to znaczy brak erekcji rano albo stopniowe jej zanikanie. Wyjątek stanowi zaburzenie seksualne o nazwie seksomnia, inaczej zespół Morfeusza, który objawia się nie tylko erekcją, ale także mimowolnymi zachowaniami seksualnymi podczas snu2. Na poranny wzwód wpływ ma sprawność, z jaką funkcjonuje układ hormonalny i układ krążenia. Wraz z upływem lat, gdy nasilają się naturalne procesy starzenia oraz zaczynają pojawiać się różnego rodzaju choroby związane z układem sercowo-naczyniowym, poranna erekcja pojawia się rzadziej, aż wreszcie całkowicie może zaniknąć3. Jest to znak, że potencja jest znacznie obniżona i mogą zacząć pojawiać się problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu podczas współżycia seksualnego4, 5. 

Co zrobić, gdy pojawiają się problemy z erekcją? 

Gdy poranna erekcja pojawia się coraz rzadziej, a wieczorem pojawiają się problemy związane z brakiem gotowości do współżycia, wielu mężczyzn zaczyna odczuwać niepokój. I słusznie, to sygnał, że warto zgłosić się do lekarza i poszukać przyczyny tej sytuacji. Można również sięgnąć po leki na erekcję, które wspomagają osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Dobrym wyborem są leki na erekcję Mensil, Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, zawierające odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu6 i 10 mg tadalafilu7. Substancje czynne w nich zawarte (syldenafil, tadalafil) ułatwiają uzyskanie erekcji, a dzięki działaniu opóźniającemu wytrysk, wydłużają odczuwaną przyjemność8. Produkty lecznicze Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem. 

 Przypisy:

  1. Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak, A. Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych? Psychiatr. Pol, 2014. 48(4): 701-714. B.
    2. Leśnicka A.K. , Seksomnia jako szczególna postać parasomnii, 158
    Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, nr 3. 
    3. Grabski, W. Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 09.12.2021. 
    4. Lew-Starowicz Z. Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej. Termedia 2004. 
    5. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V.: Podstawy seksuologii, PZWL, Warszawa 2011. 
    6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max. 
    7. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil. 
    8. Lew-Starowicz Z., Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82. 
     

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. 

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.