Zbilansowana dieta to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia, ale czy pomoże również wzmocnić libido i erekcję? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj. Dowiedz się, jakie produkty włączyć do menu, a jakich unikać, by cieszyć się udanym życiem seksualnym.
Zdrowa dieta, czyli co jeść, a co wykluczyć z menu, aby być w pełni sił
To, co jemy, w dużej mierze ma wpływ na to, jak się czujemy. Spośród produktów żywieniowych podstawę piramidy żywieniowej stanowią warzywa i owoce1. Na wyższym szczeblu znajdują się pełnoziarniste produkty zbożowe, następnie nabiał, mięso i tłuszcze1. Oznacza to, że warzywa i owoce powinno się spożywać kilka razy dziennie, zaś mięso i tłuszcze zdecydowanie rzadziej i w mniejszych ilościach. Ważna jest również jakość tego, co kładziemy na talerzu. Menu powinno być urozmaicone, żywność możliwie najmniej przetworzona, a ilość jedzenia dostosowana do dziennego zapotrzebowania na kalorie1. W ten sposób odżywiamy organizm i zapewniamy mu optymalny poziom energii.
Dieta na poprawę potencji
Dieta na lepszą potencję powinna zawierać produkty bogate w następujące składniki odżywcze: witaminy, zwłaszcza witaminę D, cynk i selen oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których proporcja w diecie powinna wynosić 1:52.
W codziennym menu nie powinno zabraknąć orzechów i nasion, które są doskonałym źródłem cynku, selenu oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. Polecane są zwłaszcza orzechy włoskie, brazylijskie i makadamia oraz siemię lniane, pestki dyni i nasiona chia. W jadłospisie powinny znaleźć się także jaja, ryby morskie i owoce morza bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Wysokie libido wiąże się z właściwym poziomem testosteronu, a dieta bogata w cynk, selen, witaminę D i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pomaga w jego utrzymaniu. Warto przy tej okazji dodać, że witaminę D zaleca się w naszej szerokości geograficznej dodatkowo suplementować, szczególnie w okresie od września do kwietnia3.
Na libido doskonale podziałają także produkty zasobne w cholinę, która wpływa korzystnie na pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za popęd i sprawność seksualną. Dobrym źródłem choliny są zarodki pszenne, wątróbka oraz żółtka jaj4. Niektóre z wymienionych tu produktów, np. owoce morza, określane są mianem afrodyzjaków, ponieważ wzmacniają libido.
Ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z diety zaleca się produkty zawierające dużą ilość cukrów prostych (słodycze, białe pieczywo, słodzone napoje i soki), tłuszcze nasycone (jest ich sporo w czerwonym mięsie), tłuszcze trans (zawierają je gotowe danie i żywność przetworzona), sól oraz alkohol.
Co oprócz diety na lepszą potencję?
Oprócz niewłaściwej diety na problemy z potencją wpływ mają także: stres, brak aktywności fizycznej, niedostateczna ilość snu oraz nieprawidłowa masa ciała. Utrzymanie wszystkich tych czynników na odpowiednim poziomie warunkuje dobre samopoczucie i siły witalne.
Dla wzmocnienia erekcji można też sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty, na przykład Mensil, Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, zawierające odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu6 i 10 mg tadalafilu7. Wspomagają uzyskanie i utrzymanie erekcji oraz zwiększają przyjemność5 i opóźniają wytrysk6,7. Tabletki Mensil i Mensil Max działają już po 12 minutach, nawet do 5 godzin6. Efekt działania leku Tadalafil Mensil pojawia się po 16 minutach i trwa nawet do 36 godzin7. Produkty Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.
- Piramida żywieniowa z opisem, online: https://dietetycy.org.pl/piramida-zywieniowa-2017-opisem/, data dostępu 04.08.2021.
- A. Obiedzińska, B. Waszkiewicz-Robak, „Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega-3 – charakterystyka, występowanie, znaczenie biologiczne i zdrowotne”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, nr. 1 (80), 2012.
- Krzysztof Buczkowski i wsp., Wytyczne dla lekarzy rodzinnych
dotyczące suplementacji witaminy D, Via Medica 2013. - Barbara Michalik. Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”. 5/2000, maj 2000.
- Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.