Potencja i sprawność seksualna to wyznacznik nie tyle męskości, ile pełni zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. Jeśli nagle coś zaczyna w tej sferze szwankować, jest to zawsze sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i że należy skonsultować się z lekarzem. Zaburzeń erekcji nie wolno lekceważyć, zwłaszcza gdy wcześniej nigdy się nie pojawiały. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć  problemy z erekcją, jak w ich przypadku postępować i jak może wyglądać leczenie.

Zaburzenia erekcji – objawy

Zaburzenia erekcji to trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu1. Problemy z erekcją mogą skutkować permanentną lub czasową niemożnością odbycia stosunku, co ma negatywne konsekwencje dla samopoczucia mężczyzny i dla jego samooceny, może przekładać się na utratę pewności siebie i unikanie intymnych zbliżeń. Trudności w podejmowaniu współżycia seksualnego i niemożność osiągnięcia satysfakcji to prosta droga do problemów w związku, co często ma negatywne przełożenie na inne dziedziny życia. Zaburzenia erekcji mogą nasilać się stopniowo lub wystąpić nagle. Zawsze są powodem do niepokoju, ponieważ mogą świadczyć o problemie zdrowotnym – somatycznym lub ze strony psychiki2. Warto przezwyciężyć wstyd i powiedzieć o nich lekarzowi, który zaleci odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponuje metodę leczenia.

Problemy z erekcją – najczęstsze przyczyny

Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, zarówno somatycznych, jak i psychologicznych, a także sytuacyjnych (np. brak intymnego nastroju). Do częstych przyczyn problemów z erekcją należą cukrzyca, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne,  czy przerost gruczołu krokowego. Do wystąpienia zaburzeń erekcji przyczynić się również mogą choroby o podłożu psychicznym, głównie depresja i stany lękowe3. Problemy z erekcją mogą również być konsekwencją nadmiernego stresu, przemęczenia, niezdrowego trybu życia i niewłaściwej diety, otyłości oraz pogarszającej się wraz z upływem lat kondycji organizmu. Zaburzenia erekcji dotyczą nawet 50 procent mężczyzn po 40. roku życia4.

Problemy z erekcją – do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku zaburzeń erekcji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub do specjalisty urologa albo seksuologa. Lekarz zleci odpowiednie badania diagnostyczne i na ich podstawie oraz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem zadecyduje o dalszym sposobie postępowania. W niektórych przypadkach konieczne są dodatkowe specjalistyczne badania, czasami lekarz może też zalecić kontakt z psychiatrą lub psychologiem. Najważniejsze to nie bagatelizować problemów z erekcją i jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Zaburzenia erekcji – leczenie

W przypadku problemu, jakim są zaburzenia erekcji, leczenie ma zazwyczaj charakter zarówno objawowy, jak i przyczynowy. W leczeniu objawowym problemów ze wzwodem leki pierwszego wyboru to najczęściej preparaty z substancją czynną o nazwie syldenafil. Wspomagają one mechanizm erekcji, ułatwiają osiągnięcie wzwodu i przedłużają czas jego trwania. Przykładem są leki Mensil i Mensil Max* zawierające odpowiednio 25 mg i 50 mg syldenafilu. Mensil działa już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin6. Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Przypisy:


1. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 02.03.2022.
2. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.
3.Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
4. K. Hatzimouratidis, Rekomendacje dotyczą zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.
5. Michał Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006.
6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

Kup teraz Mensil