Problemy z erekcją mogą pojawić się w każdym wieku i dla większości borykających się z nimi mężczyzn są tyleż kłopotliwe, co wstydliwe. Warto jednak przełamać zakłopotanie i skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia erekcji można leczyć zarówno objawowo, jak i przyczynowo, są też naturalne sposoby, w jakie można spróbować sobie z nimi poradzić. Wybór metody należy do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednie leki oraz zaleci dodatkowe sposoby, by zaradzić problemom ze wzwodem.
Przyczyny problemów z erekcją
Zaburzenia erekcji definiuje się jako niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego1. Najczęstsze problemy z erekcją to niepełny lub zbyt krótko trwający wzwód. Dotyczą one aż połowy mężczyzn powyżej 40. roku życia2, a liczba ta zwiększa się wraz z wiekiem. Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się czynniki psychogenne, problemy ze strony naczyń doprowadzających krew do prącia oraz zaburzenia hormonalne3. Problemy z erekcją wiążą się też z pogarszającym się wraz z wiekiem stanem zdrowia – na sprawność seksualną negatywny wpływ mają dolegliwości takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Do innych przyczyn zaburzeń erekcji należą: zbyt niski poziom testosteronu, niewłaściwy tryb życia prowadzący m.in. do nadwagi i otyłości oraz czynniki psychogenne2. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane łagodnym przerostem prostaty, bywają też symptomem depresji4 lub konsekwencją przyjmowania leków, np. na nadciśnienie czy arytmię. U niektórych mężczyzn zdarzają się pozorne zaburzenia erekcji, na przykład związane ze zmianą stereotypu aktywności seksualnej4. Chodzi o sytuacje np. zmiany partnerki i/ lub pozycji współżycia – może to w niektórych przypadkach wywołać problemy z osiągnięciem wzwodu. Problemy z erekcją mogą trwać całe życie lub pojawić się w określonym momencie, mogą też różnić się pod względem nasilenia1.
Naturalne sposoby na zaradzenie problemom z erekcją
Problemów z erekcją nie należy bagatelizować ani próbować leczyć ich samodzielnie. Lekarz na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań ustali przyczynę zaburzeń i dobierze metodę leczenia. Pomocniczo można zastosować naturalne sposoby wspomagające potencję. Do takich naturalnych sposobów radzenia sobie z problemami z erekcją należy przede wszystkim zmiana diety i stylu życia4. Na potencję wskazane jest włączenie do jadłospisu produktów bogatych w cholinę (wątróbka, żółtka jaj, zarodki pszenne), która ma korzystny wpływ na sprawność i popęd seksualny. Oprócz tego zaleca się jadać produkty pełnowartościowe, nieprzetworzone oraz ograniczyć spożycie węglowodanów prostych, fast foodów, słonych przekąsek i alkoholu oraz zadbać o aktywność fizyczną i dobrej jakości sen. Na problemy z erekcją sprawdzają się również ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla – dzięki nim można dłużej utrzymać wzwód.
Leki na problemy z erekcją
Czasami konieczne jest leczenie przyczynowe lub objawowe problemów z erekcją. Leczenie przyczynowe ma na celu wyeliminowanie przyczyny zaburzeń, zaś leczenie objawowe niweluje symptomy, czyli kłopoty ze wzwodem. Leki na erekcję zwiększają dopływ krwi do ciał jamistych prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu, mogą też przedłużać czas trwania erekcji, opóźniać wytrysk i intensyfikować odczuwaną przyjemność5. Dobrym wyborem są leki na erekcję, np. Mensil, Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, zawierające odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu, 10 mg tadalafilu6,7. Preparaty z sildenafilem działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin6. Działanie leku z tadalafilem zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin7. Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną.
- Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 30.09.2021
- Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 30.09.2021
- Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 30.09.2021.
dotyczące suplementacji witaminy D, Via Medica 2013. - Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
- Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.