Syldenafil to substancja stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji, dostępna od niedawna bez recepty w dawce 50 mg. Jak działa syldenafil i komu może pomóc? Jak bezpiecznie stosować ten lek?

Problemy z utrzymaniem lub uzyskaniem wzwodu nie są przypadkami odosobnionymi. Utrwalony w popkulturze wzorzec gotowego do stosunku 24 godziny na dobę mężczyzny to mit. Według badań z zaburzeniami erekcji mierzy się ponad 100 milionów mężczyzn na całym świecie, z czego aż 1,5 miliona w Polsce. Ponad połowa tej liczby to osoby między 40. a 60. rokiem życia. Z wiekiem zaburzenia te zdarzają się częściej, co nie oznacza, że stan ten jest nieodwracalny. Leki zawierające 50 mg syldenafilu, takie jak Mensil Max, pozwalają na leczenie zaburzeń erekcji, co wpływa nie tylko na poprawę życia seksualnego, ale także na zwiększenie samooceny oraz zadowolenia z życia obojga partnerów.

Mensil Max – dla kogo?

Leki zawierające syldenafil polecane są do stosowania przez mężczyzn doświadczających zaburzeń erekcji, czyli problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Mensil Max* w dawce 50 mg syldenafilu działa szybko (nawet po 12 minutach) i długo (nawet do 5 godzin od zażycia). Tabletkę do rozgryzania i żucia, można przyjąć w dowolnej sytuacji. Przyjęcie tabletki zalecane jest na około godzinę przed planowanym stosunkiem seksualnym.

Inną substancją stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji, lecz o takim samym mechanizmie działania, jest tadalafil, zawarty w leku Tadalafil Mensil* w dawce 10 mg. Tabletkę należy zażyć przynajmniej 30 minut przed planowaną aktywnością seksualną. Efekt działania leku zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin.

Nie ma obaw o powtórzenie znanych z popkultury i tak zwanych „legend miejskich” pojawienia się sytuacji nagłego i niespodziewanego wzwodu w przypadkowym momencie. Syldenafil oraz tadalafil działają dopiero podczas reakcji na bodziec seksualny.

Zalecenia stosowania syldenafilu

Jeśli pacjent stosował wcześniej leki zawierające syldenafil w dawce 50 mg lub większej, zalecana dawka to 50 mg. W przeciwnym razie lek Mensil Max w dawce 50 mg należy stosować tylko w przypadku, jeśli pacjent po zastosowaniu syldenafilu w dawce 25 mg nie odczuł pożądanego efektu (czyli nie uzyskał wzwodu wystarczającego do odbycia stosunku).

Jeśli zastosowanie leku zawierającego syldenafil w niższej dawce (25 mg) pozwoliło na uzyskanie erekcji umożliwiającej odbycie stosunku seksualnego nie należy stosować dawki 50 mg. Leku nie należy przedawkowywać. Łączenie preparatu z innymi lekami należy skonsultować z lekarzem. Lek przyjmowany podczas obfitego obiadu lub kolacji może zacząć działać później niż przyjęty na czczo.

Zaburzenia erekcji – diagnostyka i przyczyny

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane przez czynniki organiczne, psychogenne i mieszane. Za czynniki organiczne uznawane są choroby i urazy, niektóre leki, a także negatywny wpływ stosowania używek na ogólne zdrowie. Brak aktywności fizycznej, otyłość i niezdrowa dieta również mogą wpływać na sprawność seksualną mężczyzn w każdym wieku. Czynniki psychogenne powodujące zaburzenia erekcji to między innymi silny stres, przemęczenie, na przykład pracą lub trudną sytuacją życiową, depresja i nerwica. Nieuświadomione lęki, blokady, nieznajomość własnych reakcji i potrzeb, długa abstynencja seksualna lub problemy w relacji między partnerami również mogą się przyczynić do pojawienia się zaburzeń erekcji. Czynniki wymienione jako możliwe powody zaburzeń erekcji mogą występować zarówno pojedynczo, jak i łącznie, wówczas mamy do czynienia z czynnikami mieszanymi. W diagnozie przyczyny zaburzeń erekcji istotny jest ogólny stan zdrowia pacjenta, oceniany na podstawie wywiadu medycznego oraz wywiad seksuologiczny pozwalający odnaleźć mechanizmy wpływające na zaburzenia wzwodu. Badania diagnostyczne pozwalają ocenić, co dzieje się z organizmem, i odnaleźć ewentualną przyczynę medyczną występujących problemów z erekcją.

  1. Dudek M. Terapia zaburzeń erekcji. Przegląd Urologiczny 2013; 6(82).
  2. Grabski B i in. Zaburzenia erekcji. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu: 19.04.2021 r.
  3. Rabijewski M i in. Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji. Geriatria Polska 2007; 1: 203-208.
  4. Althof S et al. Sildenafil citrate improves self-esteem, confidence, and relationships in men with erectile dysfunction: Results from an international, multi-center, double-blind, placebo-controlled trial. J Sex Med 2006; 3(3): 521–529.
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil Max.
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil Max zawiera substancję czynną syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.