Dłuższy stosunek to nie tylko większa przyjemność dla obojga partnerów, ale także doskonały sposób na budowanie bliskiej relacji. W czasie współżycia seksualnego wydzielana jest oksytocyna – hormon odpowiedzialny za uczucie przywiązania i sympatii do danej osoby. Dłużej trwający stosunek wielu osobom pomaga też wzmocnić pewność siebie i samoocenę. Warto zadbać o to, by współżycie trwało optymalną dla obojga partnerów ilość czasu, a także miało odpowiednią jakość. Można to zrobić na wiele sposobów. Jakich? Dowiedz się tutaj.

Dłuższy stosunek – większa przyjemność, ale nie tylko

Średnia długość stosunku wynosi około 7-13 minut, o ile nie wliczamy w to nieco dłuższej gry wstępnej. Przez taki właśnie czas większość panów jest w stanie utrzymać pełną erekcję konieczną dla penetracji i udanego współżycia1. Wiele par chciałoby jednak przedłużyć czas trwania stosunku, zdając sobie sprawę, że ma to duże znaczenie nie tylko dla osiągnięcia optymalnej przyjemności, ale także dla zbudowania relacji z partnerką i… zdrowia. Współżycie seksualne buduje intymność, bliskość i zaufanie pomiędzy partnerami. Pomaga rozładować stres i zmniejsza napięcie nerwowe. Hormony, których wydzielanie jest stymulowane podczas stosunku, sprzyjają lepszemu nastrojowi i bardziej pozytywnemu spojrzeniu na rzeczywistość. To dlatego udane współżycie postrzegane jest jako antidotum na wiele problemów związanych ze stresującą pracą czy ogólnie – stresogennym funkcjonowaniem w społeczeństwie. To nasza prywatna, ale niezwykle skuteczna ochrona przed gorszym samopoczuciem.

Sposoby na przedłużenie stosunku

Jest wiele sposobów na przedłużenie współżycia seksualnego, w tym te całkiem naturalne. Pamiętajmy jednak, że te ostatnie wymagają nieco cierpliwości i regularnego stosowania. Do naturalnych sposobów na wydłużenie czasu trwania stosunku należą przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla2, które są odpowiedzialne nie tylko za trzymanie moczu, ale także za dłuższe utrzymanie erekcji i kontrolowanie oraz opóźnianie wytrysku2. Świetne rezultaty daje również ćwiczenie jogi, ponieważ pomaga ona osiągnąć kontrolę nad różnymi czynnościami fizjologicznymi, w tym ejakulacją. Doraźnie można wspomóc się, stosując prezerwatywy, żele lub chusteczki nasączone substancjami znieczulającymi, np. benzokainą. Opóźniają one wytrysk, ale mogą również znieczulić okolice intymne partnerki.

Kiedy i jak wspomóc się farmakologią?

W przypadku gdy pojawiają się zaburzenia erekcji mające negatywny wpływ na współżycie i na czas trwania stosunku, warto skonsultować się z lekarzem urologiem lub seksuologiem. Pomoże on zdiagnozować przyczynę problemów i znaleźć ich rozwiązanie. Jednym z nich jest leczenie objawowe za pomocą leków przedłużających czas trwania erekcji. Warto sięgnąć po Mensil lub Mensil Max z syldenafilem, lub Tadalafil Mensil z tadalafilem*. Syldenafil oraz tadalafil wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji, intensyfikują przyjemność podczas stosunku oraz opóźniają ejakulację3,4,5. Mensil i Mensil Max mają postać tabletek do rozgryzania i żucia, których nie trzeba popijać wodą, co zwiększa dyskrecję ich stosowania. Ich działanie utrzymuje się nawet do 5 godzin4. Efekt działania leku Tadalafil Mensil trwa nawet do 36 godzin5. Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.

Przypisy:

1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 03.11.2021.

2. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 03.11.2021.

3. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

4. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

5. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.