Cukrzyca to podstępna choroba, która często przez długi czas rozwija się nierozpoznana, uszkadzając organy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Jednym z jej symptomów są zaburzenia erekcji. Dowiedz się, jak postępować w takim przypadku i czy zaburzeniom erekcji w przebiegu cukrzycy można skutecznie zaradzić.
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z zaburzeń wydzielania i/lub działania insuliny. Nieleczona prowadzi do licznych powikłań mikro- i makronaczyniowych, w tym w obrębie układu moczowo-płciowego1. Około 85% przypadków cukrzycy stanowi cukrzyca typu 2, której najczęstszą przyczyną są niewłaściwe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia. Cukrzyca przez wiele lat może rozwijać się podstępnie, niezdiagnozowana. Dlatego warto wcześnie reagować na wszystkie objawy mogące ją sugerować, w tym zaburzenia erekcji, i jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Badania kontrolne poziomu glukozy na czczo warto wykonywać raz w roku, niezależnie od tego, czy pojawiają się niepokojące objawy. Dotyczy to zwłaszcza Panów powyżej 40. roku życia – cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a szkody przez nią poczynione zaczynają być widoczne właśnie w tym wieku.
Cukrzyca a zaburzenia erekcji.
Brak erekcji w cukrzycy to częsty problem, zwłaszcza przy cukrzycy nierozpoznanej lub niewłaściwie leczonej. Jest to spowodowane zarówno uszkodzeniami naczyń krwionośnych doprowadzających krew do prącia, jak i neuropatią cukrzycową (uszkodzeniami w obrębie układu nerwowego) oraz spadkiem poziomu męskich hormonów płciowych. Cukrzyca powoduje niedobór androgenów, uszkadza też neurony oraz włókna nerwowe, co przekłada się na problemy z erekcją. Szacuje się, że zaburzenia erekcji występują u 28–59% mężczyzn chorujących na cukrzycę1. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku uszkodzenia neuronów układu nerwowego, czyli wspomnianej neuropatii cukrzycowej, a konkretnie neuropatii autonomicznej, która uszkadza wegetatywny układ nerwowy regulujący czynności narządów wewnętrznych oraz mechanizm erekcji. Zaburzenia erekcji to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy, które ma negatywny wpływ nie tylko na jakość życia, ale także samopoczucie i psychikę mężczyzny2.
Cukrzyca a zaburzenia erekcji – leczenie
Mężczyznom chorującym na cukrzycę, u których występują zaburzenia erekcji, zaleca się regularną aktywność fizyczną, redukcję masy ciała i zaprzestanie palenia tytoniu. Kluczowe jest leczenie przyczyny zaburzeń erekcji, czyli wyrównanie poziomu glukozy we krwi. W przypadku współistnienia innych chorób, np. nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń lipidowych, konieczne jest również ich leczenie, gdyż dodatkowo przyczyniają się do pogorszenia kondycji organizmu i problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Przy odpowiednim leczeniu zmiany spowodowane cukrzycą można spowolnić, a nawet zniwelować.
Doustne leki stosowane przy zaburzeniach erekcji w przebiegu cukrzycy to inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5), czyli preparaty zawierających takie substancje czynne jak wardenafil, tadalafil lub sildenafil3. Inhibitory PDE 5, w odpowiedzi na pobudzenie seksualne, przywracają zaburzony mechanizm erekcji poprzez zwiększenie dopływu krwi do prącia. Po konsultacji z lekarzem można zastosować leki takie jak Mensil, Mensil Max lub Tadalafil Mensil*, które zawierają odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu, 10 mg tadalafilu4,5. Mensil oraz Mensil Max działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin. Tabletkę najlepiej przyjmować na czczo, ponieważ posiłek opóźnia działanie leku4. Działanie produktu leczniczego Tadalafil Mensil zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin. Można go przyjmować niezależnie od posiłku5. Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką informacyjną i skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Przypisy:
- Władysław Grzeszczak, Zaburzenia erekcji u chorych na cukrzycę – znaczenie sildenafilu w leczeniu tych chorych, Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej, https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/zaburzenia-erekcji-u-chorych-na-cukrzyce-znaczenie-sildenafilu-w-leczeniu-tych-chorych.
- Leszek Czupryniak, Zaburzenia erekcji w cukrzycy, Diabetologia Kliniczna 2014, tom 3, nr 1.
- Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 28.01.2022.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.