Popęd seksualny to kwestia bardzo indywidualna. Jego brak może zależeć od wielu czynników, w tym sytuacyjnych, ale także mieć związek z zaburzeniami erekcji, które powodują  niemożność osiągnięcia satysfakcji podczas współżycia. Dowiedz się, czym może być spowodowany brak popędu seksualnego, i w jaki sposób można temu zaradzić. 

Czym może być spowodowany brak popędu seksualnego? 

Wyniki badań seksuologicznych wskazują, że „seksualność jest podstawowym elementem bycia człowiekiem przez całe życie, niemniej jednak nie jest czymś stałym i niezbywalnym” – zależy od fazy życia, sytuacji i subiektywnego odczuwania popędu seksualnego1. Brak popędu seksualnego może mieć wiele przyczyn. Należą do nich często  zaburzenia erekcji, czyli problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, które mogą być spowodowane przez stres, nadmierne zmęczenie i przepracowanie, a także przez kłopoty ze zdrowiem (m.in. cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę czy depresję). Mężczyzna cierpiący na zaburzenia erekcji zazwyczaj odczuwa pociąg seksualny do partnerki, ale nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji we współżyciu intymnym albo nie jest   zdolny do jego podjęcia.  Problemy z osiągnięciem i  utrzymaniem wzwodu to najczęściej występujące zaburzenia seksualne – szacuje się, że mogą dotyczyć około połowy mężczyzn w wieku powyżej 40. roku życia2. 

Zaburzenia erekcji – możliwe powody 

Wśród przyczyn problemów z erekcją wymienia się czynniki somatyczne, środowiskowe i psychologiczne. Pierwsze dotyczą współistnienia chorób metabolicznych (cukrzyca), układowych (miażdżyca, niewydolność sercowo-krążeniowa, nadciśnienie tętnicze), zaburzeń hormonalnych (niedoczynność tarczycy, niski poziom testosteronu) oraz urazów i wad anatomicznych3. Przyczyny środowiskowe to przede wszystkim siedzący tryb życia, niedostateczna ilość ruchu i związana z tym nadwaga i otyłość, nieodpowiednia dieta, czy palenie papierosów. Wśród czynników psychologicznych częstą przyczyną problemów z erekcją są depresja i stany lękowe3. Do występowania zaburzeń erekcji przyczyniają się również niektóre leki, w tym antydepresanty i leki stosowane przy nadciśnieniu. 

Zaburzenia erekcji – jak wygląda leczenie? 

Leczenie zaburzeń erekcji zawsze wymaga wizyty u lekarza i odpowiedniej diagnostyki. Zależnie od przyczyny problemów lekarz proponuje różne metody terapii. W przypadku choroby powodującej kłopoty ze wzwodem wskazane jest leczenie przyczynowe. Można też wdrożyć leczenie objawowe, którego zadaniem jest poprawa ukrwienia członka i wspomaganie naturalnego mechanizmu erekcji. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić także leczenie operacyjne lub psychoterapię4. Leki pierwszego wyboru w terapii objawowej zaburzeń erekcji to tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), np. sildenafil, tadalafil. Wspomagają osiągnięcie erekcji i wydłużają czas jej trwania5. Dobrym wyborem są leki Mensil i Mensil Max*, zawierające sildenafil oraz lek Tadalafil Mensil*, zawierający tadalafil. Mensil oraz Mensil Max to skuteczny i dyskretny sposób na wspomaganie erekcji – tabletki rozpuszczają się w ustach bez konieczności popijania. Leki te najlepiej jest przyjmować na czczo, ponieważ posiłek opóźnia ich działanie6. Tadalafil Mensil można przyjmować niezależnie od posiłku7. Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną. 

Przypisy: 

  1. Beisert M. Seksualność w cyklu życia człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN; 2006.
  2. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdfrapia, data dostępu 28.01.2022.
  3. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.
  4. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 28.01.2022.
  5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
  6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
  7. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. 

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.