To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie, a w przypadku mężczyzn – także na potencję. Nie bez przyczyny mówi się obecnie sporo o właściwym sposobie odżywiania i znaczeniu w diecie witamin, minerałów i innych zdrowych składników. Dowiedz się, jakie witaminy i minerały mają największy wpływ na męską potencję! 

Zbilansowana dieta jest ważna także dla potencji 

Piramida żywieniowa zakłada, że podstawą dobrego samopoczucia jest regularny ruch i ćwiczenia fizyczne, najlepiej na świeżym powietrzu1. Kolejne piętra piramidy dają wskazówki, jakie produkty spożywcze i jak często powinniśmy jadać. W codziennym menu powinny znaleźć się warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym kasze oraz dobrej jakości nabiał. Im wyższe piętro piramidy, tym rzadziej powinno się sięgać po dany produkt; na przykład mięso i jego przetwory zaleca się jadać nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu. Warto natomiast sięgać częściej po ryby, zdrowe tłuszcze roślinne, orzechy, nasiona i pestki, w przypadku Panów – zwłaszcza po pestki dyni. Zbilansowana, zróżnicowana dieta uwzględniająca zdrowe produkty i odpowiednią do wieku i aktywności ilość kalorii jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Jeśli dostarcza wartościowych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, jest to z korzyścią dla całego organizmu, także dla potencji. 

Składniki odżywcze na potencję 

Jeśli masz nadzieję, że istnieją cudowne witaminy na erekcję, które rozwiążą wszelkie problemy w tej sprawie, niestety musisz przyjąć do wiadomości, że nie ma tu drogi na skróty. Żadne witaminy czy minerały nie leczą zaburzeń erekcji. Niektóre z nich mają jednak realny wpływ na potencję i mogą zwiększyć libido oraz zapobiegać problemom w sytuacjach intymnych. Włączenie do diety produktów bogatych w cynk, selen, cholinę i witaminy z grupy B oraz witaminę D3, czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 to świetny sposób na zwiększenie libido i zapobieganie problemom ze wzwodem. 

Dobrym źródłem cynku i selenu są wspomniane już pestki dyni oraz nasiona i orzechy, zwłaszcza orzechy brazylijskie. Witaminy z grupy B wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a pamiętajmy, że erekcja „zawiadywana” jest właśnie przez układ nerwowy i neurony czuciowe. Doskonałe źródła tych witamin to orzechy, migdały, warzywa, zwłaszcza szpinak, kasza jęczmienna, nabiał, rośliny strączkowe, ryż, drożdże, jaja, podroby i wątróbka. Witamina D znajduje się w niewielkiej ilości w produktach takich jak tłuste ryby morskie i oleje roślinne, jest też syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, jednak zaleca się ją dodatkowo suplementować. Ryby morskie i oleje roślinne tłoczone na zimno dostarczą też kwasów omega. Cholina jest niezbędna do syntezy  neuroprzekaźników, które wpływają na popęd i sprawność seksualną. Największe ilości choliny zawierają zarodki pszenne, wątróbka oraz żółtka jaj2. Regularne jadanie produktów zasobnych w wymienione składniki odżywcze pozwoli na dłużej zachować siły witalne i sprawność, również seksualną. 

Jak jeszcze można zadbać o potencję? 

Odpowiednia dieta może zdziałać cuda, ale pamiętajmy także o odpoczynku i czasie na sen oraz relaks. Stres jest jednym z tych czynników, które fatalnie wpływają na potencję. Podobne działanie mają używki, w tym tytoń i alkohol, więc dla własnego dobra warto je ograniczyć, a najlepiej wyeliminować. Przy powtarzających się problemach z erekcją zawsze warto udać się do lekarza. Może on zalecić leczenie objawowe, częstym wyborem są leki z syldenafilem, np. Mensil i Mensil Max lub tadalafilem, np. Tadalafil Mensil*, które wspomagają utrzymanie erekcji i opóźniają wytrysk, dzięki czemu wydłużają przyjemność3,4,5. Tabletki Mensil oraz Mensil Max zaczynają działać już po 12 minutach, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin4. Efekt działania leku Tadalafil Mensil pojawia się po 16 minutach i trwa nawet do 36 godzin5. Mensil, Mensil Max oraz Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leków. 

Przypisy: 

  1. Piramida żywieniowa z opisem, online: https://dietetycy.org.pl/piramida-zywieniowa-2017-opisem/, data dostępu 30.01.2022.
    2. Barbara Michalik, Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”, 5/2000.
    3. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82. 
    4. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max. 
    5. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil. 

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego. 

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.