Powtarzające się problemy z erekcją to zawsze sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i że warto w najbliższym możliwym terminie odwiedzić lekarza. Zaburzenia erekcji przez wielu Panów traktowane są jako coś wstydliwego, czemu najlepiej jest zaradzić doraźnie, bez zbędnego opowiadania o kłopotach w sypialni. Tymczasem to sprawa, której nie wolno lekceważyć. Warto też odpowiednio wcześniej zastosować metody profilaktyki, które sprawią, że nagłe problemy z erekcją przestaną być zagrożeniem.

Brak erekcji – jakie mogą być przyczyny?

Problemy z erekcją mogą mieć wiele przyczyn. Choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie, które są najczęstszymi powodami zaburzeń erekcji, zwłaszcza u mężczyzn po 40. roku życia1, przyczyniają się do stopniowego pogarszania kondycji organizmu, co może skutkować zmniejszaniem się wydolności seksualnej i problemami ze wzwodem.  Po 40. roku życia stopniowo spada też poziom męskich hormonów płciowych, co może przekładać się na problemy z erekcją . Rozróżnić należy nagły i okazjonalny brak erekcji, co może mieć związek z przemęczeniem, nadmiernym stresem lub ilością wypitego alkoholu od powtarzających się zaburzeń erekcji, które zazwyczaj świadczą o niepokojących zmianach w organizmie2. Problemy z erekcją mogą mieć też podłoże psychiczne – wzwód i utrzymanie go przez czas potrzebny do odbycia satysfakcjonującego stosunku to skomplikowana sprawa, a udział psychiki jest w niej kluczowy. Nagły brak erekcji może być spowodowany depresją3, ale także utratą zainteresowania partnerką czy monotonią w związku. Niezależnie od domniemanej przyczyny, w przypadku zaburzeń erekcji należy poradzić się lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Zdolność do osiągania i utrzymania wzwodu jest wyznacznikiem zdrowia mężczyzny, więc wszelkich, a zwłaszcza nagłych odstępstw od normy nie wolno lekceważyć.

Do jakiego lekarza się udać, gdy pojawią się problemy z erekcją i jakie preparaty przyjmować?

W przypadku zaburzeń erekcji takich jak niepełny lub zbyt krótko trwający wzwód, a także całkowity brak wzwodu, można poradzić się lekarza urologa, lekarza rodzinnego lub udać się do seksuologa. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i na podstawie wyników badań postawi diagnozę i zaleci dalszy sposób postępowania. Może też zalecić przyjmowanie leków mających za zadanie wspomóc osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Częstym wyborem są preparaty z sildenafilem, np. Mensil, Mensil Max lub tadalafilem, np. Tadalafil Mensil*.  Leki z sildenafilem oraz leki z tadalafilem zwiększają dopływ krwi do ciał jamistych prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu, mogą też przedłużać czas trwania erekcji, opóźniać wytrysk i dzięki temu intensyfikować odczuwaną przyjemność4. Mensil i Mensil Max działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin5. Efekt działania leku Tadalafil Mensil pojawia się po 16 minutach i trwa nawet do 36 godzin6. Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.

Jak zapobiegać problemom z erekcją?

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto odpowiednio wcześnie zadbać o swoje zdrowie i kondycję, tak by zminimalizować czynniki ryzyka mogące powodować problemy z erekcją. Według szacunków specjalistów, z zaburzeniami erekcji boryka się połowa mężczyzn powyżej 40. roku życia, a problem ten nie jest również rzadki w młodszych grupach wiekowych1. Ma to związek z nieodpowiednim trybem życia i dietą oraz przewlekłymi schorzeniami i chorobami cywilizacyjnymi, które dotykają coraz większy odsetek populacji. Jeśli chcemy im zapobiec, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, prawidłową masę ciała oraz zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu i nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a nagrodą będzie zdrowie i lepsza kondycja – także seksualna. Warto przyjrzeć się także nawykom żywieniowym i włączyć do diety produkty zawierające cynk, cholinę, antyoksydanty i witaminy z grupy B, które doskonale działają na witalność i libido. Oznacza to spożywanie większej ilości warzyw i owoców, orzechów, nasion roślin strączkowych, ryb i zdrowych olejów roślinnych. Ograniczyć natomiast należy ilość czerwonego mięsa, a produkty typu fast food i żywność przetworzoną najlepiej wyeliminować z jadłospisu.

Przypisy:

  1. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
  2. Michał Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006.
  3. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
  4. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
  5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
  6. Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.