Czterdziestka to umowna granica, gdy zaczyna się wiek dojrzały, a młodość i jej przywileje stają się powoli wspomnieniem. Z przekroczeniem tego wieku wiąże się wiele korzystnych kwestii – zazwyczaj mamy już poukładane życie osobiste i zawodowe oraz stabilizację finansową. Niestety, czterdziestka wiąże się także ze stopniowym pojawianiem się skutków zaniedbań zdrowotnych i chorób cywilizacyjnych, a to przekłada się na kondycję organizmu, w tym na problemy z erekcją. Podpowiadamy, jak im zapobiegać i jak zaradzić.
Dlaczego problemy ze wzwodem częściej pojawiają się po 40. roku życia?
Według badań, przed 40 rokiem życia co czwarty mężczyzna cierpi na zaburzenia erekcji, natomiast kłopoty z erekcją po 40 dotyczą już niemal co drugiego mężczyzny1. Przyczyny tego stanu są złożone. Składają się na nie konsekwencje siedzącego trybu życia, palenia papierosów, spożywania alkoholu i niezdrowej diety. Po czterdziestce w organizmie mężczyzny rozpoczynają się też naturalne procesy polegające na stopniowym obniżaniu się poziomu hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu. Do tego dochodzą skutki niezdiagnozowanych lub niewłaściwie leczonych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i otyłość2. Problemy z potencją po 40. roku życia to często także konsekwencja stresu w pracy i w życiu rodzinnym oraz depresji, która negatywnie wpływa nie tylko na nastrój, ale na wydolność całego organizmu, w tym na libido3.
Problemy z erekcją po 40. roku życia – jak im zapobiegać i zaradzić?
Po 40. roku życia w grafiku każdego rozsądnego mężczyzny powinny znaleźć się coroczne badania kontrolne, w tym badanie stężenia glukozy na czczo, cholesterolu, trójglicerydów oraz badanie prostaty. To najlepszy sposób profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych, które mogą być przyczyną zaburzeń erekcji1. Oprócz tego zaleca się zmianę trybu życia i wdrożenie kilku istotnych zasad: więcej ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, mniej stresu i alkoholu, zero papierosów, zdrowa dieta i więcej snu oraz czasu na odpoczynek. To sprawdzony sposób na dobrą kondycję niezależnie od wieku. Warto wiedzieć, że na potencję doskonale działa dieta bogata w produkty zawierające selen, cynk, witaminę D oraz cholinę. W menu mężczyzny dbającego o swoje libido powinny znaleźć się orzechy, zwłaszcza brazylijskie, pestki i nasiona, w tym dyni i słonecznika, żółtka jaj, wątróbka, owoce morza i ryby morskie oraz zdecydowanie większa porcja owoców i warzyw. Produkty przetworzone, słodycze i fast food powinny natomiast zniknąć z jadłospisu.
Jakie leki pomogą na problemy z potencją po czterdziestce?
Na problemy z erekcją po 40 pomocne będą też leki ułatwiające osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. O leczeniu, doborze preparatu i dawkowaniu powinien zadecydować lekarz. Pamiętajmy też, że w niektórych przypadkach konieczne jest przede wszystkim leczenie przyczynowe, a więc opanowanie choroby, która jest powodem problemów w sferze intymnej. Leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji to najczęściej blokery fosfodiesterazy 5 (PDE5), które zawierają substancje czynne takie jak wardenafil, sildenafil lub tadalafil4. Ich działanie polega na zwiększeniu napływu krwi do prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Leki z sildenafilem np. Mensil lub Mensil Max oraz leki z tadalafilem np. Tadalafil Mensil*, które zawierają odpowiednio 25 mg sildenafilu, 50 mg sildenafilu5, 10 mg tadalafilu6, opóźniają też wytrysk, co pozwala przedłużyć czas trwania stosunku. Efekt działania leków z sildenafilem jest widoczny już po 12 minutach od zażycia i utrzymuje się nawet do 5 godzin5. Działanie leku zawierającego tadalafil zaczyna się po 16 minutach od zażycia i trwa nawet do 36 godzin6. Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.
Przypisy:
- K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
- Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.
- Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
- Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 28.01.2022.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
- Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tadalafil Mensil.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, Tadalafil Mensil – tadalafil. Syldenafil i tadalafil należą do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Leki te działają poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil oraz tadalafil pomagają osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil, Mensil Max i Tadalafil Mensil są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.